
Serdecznie zapraszamy do składania swoich artykułów do nowego przyszłorocznego numeru Rocznika Polsko-Niemieckiego 2023, nr 31.
Termin przesyłania abstraktów: 1 czerwca 2022
Termin przesyłania gotowych tekstów: 1 grudnia 2022
Call for Articles
Procesy migracyjne i mobilność w XXI wieku w Europie i na świecie dotyczą wielu aspektów życia grupowego i jednostkowego: ekonomicznych, społecznych, kulturowych, prawnych, politycznych, związanych z bezpieczeństwem itd. Są to wielowymiarowe procesy, łączące się z globalnymi transformacjami, zmianami politycznymi, technologicznymi oraz świadomościowymi. W miarę pogłębiania się procesów globalizacji te przemiany w coraz większym stopniu kształtują interakcje społeczne – w miejscach pracy, w relacjach społecznych i rodzinnych. Niemcy, Austria i Szwajcaria posiadają w kwestiach migracji, uchodźstwa i mobilności swoje doświadczenia, mniej lub bardziej wypracowane polityki, zasady postępowania i z nimi związane sukcesy i porażki. Szwajcaria obejmuje wprawdzie kilka narodowości, ale jej istotna część jest niemieckojęzyczna.
Wiek XX, określany wiekiem migracji, był pod tym względem osobliwy zwłaszcza dla Niemiec, które w kolejnych dekadach doświadczyły wielkich fal migracji, także z Polski, stając się żywiołowym laboratorium praktyk społecznych. W XXI wieku nasilone fale migracyjne w kierunku Niemiec (ale też np. do Austrii) miały miejsce od 2013-2014 r. w związku z kryzysem uchodźczym, wywołanym Arabską Wiosną zapoczątkowaną w 2010 r. w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, protestami Euromajdanu w Ukrainie – głównie Kijowie – w 2013-2014 r. (Ukraińska Wiosna), aneksją Krymu i agresją militarną Federacji Rosyjskiej w południowo-wschodniej Ukrainie w 2014 r. W wyniku ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę, trwającego od 24 lutego 2022 r., uchodźcy z Ukrainy szukają także schronienia w Niemczech i w pozostałych krajach niemieckojęzycznych. Ponadto trwałym zjawiskiem jest mobilność i wewnątrzunijne migracje do i z krajów niemieckojęzycznych.
Ruchy migracyjne w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku wymusiły zmianę paradygmatów w polityce migracyjnej i integracyjnej wyżej wymienionych krajów, stały się także obiektem ożywionych dyskusji i sporów politycznych, medialnych i środowiskowych. Coraz bardziej istotnym partnerem kształtowania polityki migracyjnej i integracyjnej stają się organizacje pozarządowe i imigranckie.
Zapraszamy do nadsyłania tekstów w języku polskim, niemieckim lub angielskim, mieszczących się w zakresie tematycznym socjologii, politologii a także historii najnowszej, jak również z innych dyscyplin naukowych.
Możliwe tematy obejmują procesy migracyjne w XXI w. w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych, ale nie ograniczają się do:
2021-07-20
Szanowni Państwo,
przystępujemy do prac nad kolejnym numerem "Rocznika Polsko-Niemieckiego" 2022, nr 30. Nie będzie on miał ściśle tematycznego charakteru, chociaż rok 2021 niewątpliwie skłania do poświęcenia szczególnej uwagi pewnym zagadnieniom. Przede wszystkim minęło 30 lat od zawarcia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Osoby, które nie miały możliwości uczestniczenia w konferencji Od pojednania do codzienności? 30 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa, a chciałyby podzielić się swoimi refleksjami o osiągnięciach i trudnościach minionych trzydziestu lat, aktualnych stosunkach i wyzwaniach na przyszłość, prosimy o nadsyłanie artykułów. Rok 1921 przypomina także o innym, tak odmiennym, okresie stosunków polsko-niemieckich, czyli zakończeniu I wojny światowej i powstaniach śląskich. Niezależnie od tych historycznych odniesień koniec tego roku przyniesie ważne zmiany na niemieckiej scenie politycznej, wraz z wyborami parlamentarnymi we wrześniu oraz końcem epoki kanclerz Angeli Merkel. Nowy lub nowa kanclerz Niemiec stanie przed trudnymi wyzwaniami na arenie międzynarodowej, by wspomnieć - poza Unią Europejską i pandemią - relacje ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami.
Zapraszamy do nadsyłania tekstów do dnia 7 listopada 2021 roku. Informacje dotyczące ich przygotowania znajdą Państwo na stronie http://www.rocznikpolskoniemiecki.pl/.