Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

Call for Articles 2026

21.02.2025

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do składania artykułów do kolejnego Rocznika Polsko-Niemieckiego 2026, nr 34.

W interesującym nas obszarze mieliśmy do czynienia z dwoma ważnymi wydarzeniami. Po pierwsze. 29 września odbyły się wybory w Austrii, z których jako najsilniejsza partia wyszła FPÖ. Jednakże prezydent  Alexander van der Bellen  powierzył misję utworzenia rządu ÖVP. Na początku 2025 r. rozmowy koalicyjne z SPÖ i NEOS załamały się, podobnie jak następnie rozmowy FPÖ z ÖVP, a w chwili pisania tych słów trwają znowu rozmowy ÖVP z SPÖ. W tle pojawiają się spekulacje o konieczności powrotu do polityki byłego kanclerza, Sebastiana Kurza. Po drugie, w Niemczech 23 lutego odbywają się wybory do Bundestagu. Wprawdzie populistyczna AfD nie będzie najsilniejszą partią, ale stabilnie utrzymywane w sondażach poparcie ok. 20% oznacza, że chadecji (ok. 30%), która współpracę z AfD wyklucza, nie będzie łatwo utworzyć koalicji i wprowadzić tak potrzebne reformy. Obydwa te wydarzenia stanowić będą punkt ciężkości Rocznika Polsko-Niemieckiego 2026.

Otwarci jesteśmy także na artykuły dotyczące innej problematyki, nie tylko politologiczne, ale również historyczne, socjologiczne, prawnicze. Nie sposób nie docenić dyskusji o nowej sytuacji w jakiej znalazły się Niemcy (i Europa) po wyborze na prezydenta Donalda Trampa. Prosimy ponadto o nadsyłanie recenzji.

Artykuły proszę przesyłać w języku polskim, angielskim lub niemieckim. Informacje dotyczące zasad ich przygotowania znajdą Państwo na stronie http://www.rocznikpolskoniemiecki.pl/.

 

Termin przesyłania abstraktów: 10 września 2025

Termin przesyłania gotowych tekstów: 1 grudnia 2025