Szanowni Państwo,

 

kolejny tom „Rocznika Polsko-Niemieckiego” jest już prawie gotowy do druku, tym samym zaczynamy zbieranie artykułów do numeru na rok 2025. Jak zwykle będzie się on składał z części poświęconej aktualnym wydarzeniom politycznym oraz z części historycznej. Odnośnie do części pierwszej zapraszamy do składania tekstów, które poświęcone będą nowemu otwarciu po ostatnich wyborach w Polsce w polsko-niemieckich stosunkach. Dotyczy to zarówno relacji międzynarodowych (Ukraina, Rosja, Unia Europejska), jak i bilateralnych (zadośćuczynienie/reparacje, pomnik i tzw. Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie). Równie ciekawa i zasługująca na uwagę jest dynamiczna sytuacja na niemieckiej scenie politycznej, a szczególnie wybory w 2024 r. do Parlamentu Europejskiego i na szczeblu krajów związkowych. W części historycznej chcielibyśmy, żeby punkty ciężkości stanowiły rok 1944 (także dyskutowany w Niemczech Mythos "Stauffenberg-Attentat" / "Das deutsche Alibi") i końcowa faza wojny oraz znacznie bliższe czasów współczesnych przyjęcie Polski w 2004 r. do Unii Europejskiej.

 

Zapraszamy do nadsyłania tekstów do dnia 1 grudnia 2024 roku.

 

Informacje dotyczące zasad ich przygotowania znajdą Państwo na stronie http://www.rocznikpolskoniemiecki.pl/. 

Ogłoszenie

2024-02-07

Szanowni Państwo,

zakończyliśmy zbieranie artykułów do 32 numeru "Rocznika Polsko-Niemieckiego", który ukaże się w pierwszej połowie 2024 roku.
Wkrótce zamieścimy Call for Articles do następnego numeru.

Call for Articles

2021-07-20

Serdecznie zapraszamy do składania swoich artykułów do nowego przyszłorocznego numeru Rocznika Polsko-Niemieckiego 2024, nr 32.

Termin przesyłania abstraktów: 10 września 2023

Termin przesyłania gotowych tekstów: 1 grudnia 2023

 

Call for Articles

Szanowni Państwo,

zaczynamy prace nad kolejnym numerem "Rocznika Polsko-Niemieckiego" na rok 2024, który chcemy poświęcić przede wszystkim aktualnym zagadnieniom polityki niemieckiej i austriackiej. Działo się w nich, jak i w relacjach polsko-niemieckich, w ostatnim czasie wiele, by wymienić takie wydarzenia jak agresja rosyjska przeciwko Ukrainie, zapowiedź tzw. Zeitenwende, nowa sytuacja międzynarodowa i wypracowywanie przez Niemcy nowej strategii bezpieczeństwa, nowa polityka energetyczna. Nadal złe są oficjalne stosunki polsko-niemieckie, a problematyka niemiecka wykorzystywana jest w polskiej polityce wewnętrznej, co zapewne nasili się przed jesiennymi wyborami. Nie została rozwiązana sprawa zmniejszenia dotacji na nauczanie języka niemieckiego jako języka ojczystego. Warto także zwrócić uwagę na zmiany na niemieckiej scenie politycznej i stały wzrost notowań AfD, która to partia zbliżyła się do 20%, a we wschodnich landach poparcie dla niej oscyluje ok. 30%. Tymczasem w Austrii próbuje, po odejściu dotychczasowej przewodniczącej, odbudować swoją pozycję Socjaldemokratyczna Partia  Austrii, kierowana obecnie przez Andreasa Bablera.
Niezależnie od tych aktualnych spraw zapraszamy do nadsyłania tekstów dotyczących najnowszej historii stosunków polsko-niemieckich, a szczególnie związanych z II wojną światową. Jesteśmy także otwarci na teksty z innych dziedzin nauki.

Zapraszamy do nadsyłania tekstów do dnia 1 grudnia 2023 roku.

Informacje dotyczące zasad ich przygotowania znajdą Państwo na stronie http://www.rocznikpolskoniemiecki.pl/.