
Proponowany artykuł dotyczy prac opiekuńczych i zadań organizacyjnych, których realizacji podejmują się kobiety w związku ze zdrowiem członków swoich rodzin. Jego podstawowym celem jest przedstawienie roboczej definicji pojęcia menedżerowania zdrowiem rodziny i zarysowanie dlań pola badawczego, a także omówienie części dostępnych danych związanych z procesem menedżerowania. Wskazujemy również podstawowe luki w zakresie prowadzonych badań oraz formułujemy najpilniejsze postulaty badawcze dla wyznaczonego obszaru.
Tekst odnosi się również do systemowych i kulturowych uwarunkowań procesu menedżerowania odwołując się z jednej strony do problemów w obrębie systemu opieki zdrowotnej w Polsce, a z drugiej strony do szerszych trendów współczesnej kultury – (bio)obywatelstwa czy indywidualizacji odpowiedzialności za zdrowie. Wskazujemy także na wyzwania związane z przemianami społecznych ról kobiet i mężczyzn oraz sprzeczności, które pojawiają się w polu ich realizacji. Obraz praktyki menedżerowania zdrowiem w polskich rodzinach przedstawiony został w oparciu o analizę dostępnych danych zastanych.
We wnioskach akcentujemy przede wszystkim konieczność pełniejszego opisu mechanizmów stojących za nierównym podziałem pracy i obowiązków związanych z menedżerowaniem zdrowiem rodziny. Zwracamy również uwagę na koszty, jakie kobiety ponoszą w związku z podejmowaniem się tego rodzaju obowiązków. Postulujemy prowadzenie badań pozwalających na gromadzenie wiedzy o realnym przebiegu procesu menedżerowania zdrowiem rodziny. Podkreślamy znaczenie gromadzenia danych różnego typu uwzględniających zróżnicowanie społeczne polskiego społeczeństwa dla efektywnego projektowania polityk publicznych w przyszłości.
Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.