O czasopiśmie
„Kultura i Społeczeństwo” to kwartalnik wydawany przez Polską Akademię Nauk nieprzerwanie od 1957 roku. Obecnie współwydawcami są Komitet Socjologii PAN oraz Instytut Studiów Politycznych PAN. Czasopismo zapisało się w historii nauk społecznych w Polsce w dużej mierze za sprawą jego redaktorów naczelnych, wybitnych uczonych o renomie międzynarodowej, przede wszystkim Józefa Chałasińskiego (1957‐1959 i 1967‐1979), Stefana Żółkiewskiego (1960‐1966), Antoniny Kłoskowskiej (1983‐2001) oraz Elżbiety Tarkowskiej (2001‐2016).
Obecny zespół redakcyjny stara się kontynuować przez lata ukształtowany multidyscyplinarny profil tematyczny pisma. Publikujemy teoretyczne i empiryczne artykuły z zakresu socjologii, antropologii społeczno-kulturowej, myśli społecznej, nauk o kulturze.
ISSN: 0023-5172 (Print) ISSN: 2300-195X (Online) DOI: 10.35757
Indeksacja:
- CEJSH - The Central European Journal of Social Sciences and Humanities
- CEEOL - Central and Eastern European Online Library
- EBSCO
- ICI Journals Master List
- Crossref Meta Search
- PBN - Polska Bibliografia Naukowa
- ERIH PLUS
Ogłoszenia
-
CfP Anthropology’s new sensibilities
21.02.2025
In anthropology, sensibility is one of the key features that allow practicing the discipline. Anthropologists constantly listen to the pulse of social life and vigilantly look out for its new forms and meanings. The sensibilities of anthropological theories are changing, their lens is transforming and it begins to capture those aspects of reality that were previously invisible or perceived as unimportant. Changes in sensibility take place in the methodology of anthropological research. New sensibilities of anthropology also result from its openness to broadly understood political transformations related to decolonization or social crises.
-
CfP Nowe wrażliwości antropologii
21.02.2025
W antropologii uważność jest jedną z kluczowych cech pozwalających na uprawianie tej dyscypliny. Antropolożki i antropolodzy wsłuchują się stale w tętno życia społecznego i czujnie wypatrują jego nowych form i znaczeń. Zmieniają się wrażliwości teorii antropologicznych, ich soczewka przekształca się i zaczyna wyłapywać te aspekty rzeczywistości, które wcześniej były niewidzialne albo postrzegane jako nieistotne. Przemiany wrażliwości zachodzą w zakresie metodologii badań antropologicznych. Nowe wrażliwości antropologii płyną także z jej otwartości na szeroko pojęte polityczne transformacje wiążące się z dekolonizacją czy kryzysami społecznymi.
-
CfP Metoda biograficzna w naukach społecznych. Trendy i kontrowersje
07.12.2024
Numer tematyczny „Kultury i Społeczeństwa” pod tytułem „Metoda biograficzna w naukach społecznych. Trendy i kontrowersje” jest odpowiedzią na toczące się w środowisku badaczy dokumentów osobistych dyskusje dotyczące rozumienia podstaw epistemologiczo-ontologicznych, podejść teoretycznych, twórczych przeobrażeń technik zbierania danych i narzędzi analitycznych, ale też kwestii etycznych.
-
Ogłoszenie Nagród naukowych w VIII edycji Konkursu im. Profesor Elżbiety Tarkowskiej
20.10.2024
Nagrodę za wyróżniającą się autorską pracę naukową z zakresu nauk społecznych o problemach ubóstwa i wynikającego z niego wykluczenia otrzymała
Magdalena Chułek za książkę pt. Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi, opublikowaną w 2023 w Toruniu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
-
CfP Granice symboliczne w komunikacji społecznej
01.10.2024
W tym zeszycie „Kultury i Społeczeństwa” chcemy podjąć problematykę granic symbolicznych w komunikacji społecznej. Interesują nas zarówno artykuły teoretyczne, jak i empiryczne studia nad dyskursem publicznym i prywatnym. Czekamy też na teksty podejmujące refleksję na temat samych badań komunikacji w ich różnych odmianach. Redaktorami zeszytu są Jerzy Stachowiak (Uniwersytet Łódzki) oraz Adam Konopka (Collegium Civitas). Na zgłoszenia czekamy do końca lutego 2025 roku.
-
CfP Studia nad dzieciństwem - przedłużamy nabór tekstów
01.07.2024
Zapraszamy do składania tekstów za pośrednictwem naszej strony! Na artykuły czekamy do 8 lipca 2024.