Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

O czasopiśmie

„Kultura i Społeczeństwo” to kwartalnik wydawany przez Polską Akademię Nauk nieprzerwanie od 1957 roku. Obecnie współwydawcami są Komitet Socjologii PAN oraz Instytut Studiów Politycznych PAN. Czasopismo zapisało się w historii nauk społecznych w Polsce w dużej mierze za sprawą jego redaktorów naczelnych, wybitnych uczonych o renomie międzynarodowej, przede wszystkim Józefa Chałasińskiego (1957‐1959 i 1967‐1979), Stefana Żółkiewskiego (1960‐1966), Antoniny Kłoskowskiej (1983‐2001) oraz Elżbiety Tarkowskiej (2001‐2016). 
Obecny zespół redakcyjny stara się kontynuować przez lata ukształtowany multidyscyplinarny profil tematyczny pisma. Publikujemy teoretyczne i empiryczne artykuły z zakresu socjologii, antropologii społeczno-kulturowej, myśli społecznej, nauk o kulturze.

ISSN: 0023-5172 (Print) ISSN: 2300-195X (Online) DOI: 10.35757

          Metadata from Crossref logo        Crossref Similarity Check logo         Open Access

Indeksacja:
- CEJSH - The Central European Journal of Social Sciences and Humanities
- CEEOL - Central and Eastern European Online Library
- EBSCO
- ICI Journals Master List
- Crossref Meta Search
- BazEkon
- PBN - Polska Bibliografia Naukowa
- ERIH PLUS

Czytaj więcej

Ogłoszenia

  • Ogłoszenie Nagród naukowych w VIII edycji Konkursu im. Profesor Elżbiety Tarkowskiej

    20.10.2024

    Nagrodę za wyróżniającą się autorską pracę naukową z zakresu nauk społecznych o problemach ubóstwa i wynikającego z niego wykluczenia otrzymała

    Magdalena Chułek za książkę pt. Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi, opublikowaną w 2023 w Toruniu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

  • CfP Granice symboliczne w komunikacji społecznej

    01.10.2024

    W tym zeszycie „Kultury i Społeczeństwa” chcemy podjąć problematykę granic symbolicznych w komunikacji społecznej. Interesują nas zarówno artykuły teoretyczne, jak i empiryczne studia nad dyskursem publicznym i prywatnym. Czekamy też na teksty podejmujące refleksję na temat samych badań komunikacji w ich różnych odmianach. Redaktorami zeszytu są Jerzy Stachowiak (Uniwersytet Łódzki) oraz Adam Konopka (Collegium Civitas). Na zgłoszenia czekamy do końca lutego 2025 roku.

  • CfP Studia nad dzieciństwem - przedłużamy nabór tekstów

    01.07.2024

    Zapraszamy do składania tekstów za pośrednictwem naszej strony! Na artykuły czekamy do 8 lipca 2024.

  • CfP Socjologia grup wrażliwych. Wokół pojęcia „vulnerability”

    28.03.2024

    Zapraszamy badaczki i badaczy do składania artykułów do numeru specjalnego naszego czasopisma poświęconego koncepcji vulnerability (podatności na dyskryminację i zagrożenia).  To pojęcie zyskuje coraz większą popularność w badaniach społecznych, ale jest wieloznaczne, używane niejednolicie i rozmaicie interpretowane. Tym ważniejsze staje się określenie znaczenia tego terminu w naukach socjologicznych i pokrewnych dyscyplinach.

  • CfP Troska o dobrostan: znaczenia, strategie i konteksty

    18.01.2024

    Zapraszamy do składania tekstów do kolejnego numeru naszego czasopisma, gdzie skupimy się na refleksji nad pojęciem dobrostanu. Termin składania artykułów upływa 15 kwietnia 2024 r. Szczegóły dotyczące nadsyłania i wymogów edytorskich można znaleźć na stronie czasopisma: http://www.kulturaispoleczenstwo.pl/.

  • Konkurs o nagrodę im. prof. Elżbiety Tarkowskiej rozstrzygnięty!

    23.10.2023

    W VII edycji Konkursu nagrodę za „wyróżniającą się autorską pracę naukową z zakresu nauk społecznych o problemach ubóstwa i wynikającego z niego wykluczenia społecznego” otrzymała Agnieszka Witkowska-Krych za książkę pt. „Dziecko wobec zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w Getcie Warszawskim”, opublikowaną w 2022 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Aktualny numer

Tom 49 Nr 4 (2005)Antropologia i sztuka

Opublikowane 20 listopada 2024

Artykuły i rozprawy

Z warsztatów badawczych

Recenzje, omówienia