Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

Ogłoszenia

Kwartalnik "Kultura i Społeczeństwo" prowadzi stały nabór oryginalnych tekstów i regularnie je publikuje. Od 2020 roku w zeszytach tematycznych obok tekstów poruszających określony temat przewodni publikujemy także artykuły i rozprawy nadsyłane przez autorów, a dotyczące innej problematyki. Zgłoszenia tekstów przyjmujemy wyłącznie za pośrednictwem naszej strony.

CfP Metoda biograficzna w naukach społecznych. Trendy i kontrowersje

07.12.2024

Numer tematyczny „Kultury i Społeczeństwa” pod tytułem „Metoda biograficzna w naukach społecznych. Trendy i kontrowersje” jest odpowiedzią na toczące się w środowisku badaczy dokumentów osobistych dyskusje dotyczące rozumienia podstaw epistemologiczo-ontologicznych, podejść teoretycznych, twórczych przeobrażeń technik zbierania danych i narzędzi analitycznych, ale też kwestii etycznych.

Przeczytaj więcej na temat CfP Metoda biograficzna w naukach społecznych. Trendy i kontrowersje

Ogłoszenie Nagród naukowych w VIII edycji Konkursu im. Profesor Elżbiety Tarkowskiej

20.10.2024

Nagrodę za wyróżniającą się autorską pracę naukową z zakresu nauk społecznych o problemach ubóstwa i wynikającego z niego wykluczenia otrzymała

Magdalena Chułek za książkę pt. Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi, opublikowaną w 2023 w Toruniu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Przeczytaj więcej na temat Ogłoszenie Nagród naukowych w VIII edycji Konkursu im. Profesor Elżbiety Tarkowskiej

CfP Granice symboliczne w komunikacji społecznej

01.10.2024

W tym zeszycie „Kultury i Społeczeństwa” chcemy podjąć problematykę granic symbolicznych w komunikacji społecznej. Interesują nas zarówno artykuły teoretyczne, jak i empiryczne studia nad dyskursem publicznym i prywatnym. Czekamy też na teksty podejmujące refleksję na temat samych badań komunikacji w ich różnych odmianach. Redaktorami zeszytu są Jerzy Stachowiak (Uniwersytet Łódzki) oraz Adam Konopka (Collegium Civitas). Na zgłoszenia czekamy do końca lutego 2025 roku.

Przeczytaj więcej na temat CfP Granice symboliczne w komunikacji społecznej

CfP Socjologia grup wrażliwych. Wokół pojęcia „vulnerability”

28.03.2024

Zapraszamy badaczki i badaczy do składania artykułów do numeru specjalnego naszego czasopisma poświęconego koncepcji vulnerability (podatności na dyskryminację i zagrożenia).  To pojęcie zyskuje coraz większą popularność w badaniach społecznych, ale jest wieloznaczne, używane niejednolicie i rozmaicie interpretowane. Tym ważniejsze staje się określenie znaczenia tego terminu w naukach socjologicznych i pokrewnych dyscyplinach.

Przeczytaj więcej na temat CfP Socjologia grup wrażliwych. Wokół pojęcia „vulnerability”

Konkurs o nagrodę im. prof. Elżbiety Tarkowskiej rozstrzygnięty!

23.10.2023

W VII edycji Konkursu nagrodę za „wyróżniającą się autorską pracę naukową z zakresu nauk społecznych o problemach ubóstwa i wynikającego z niego wykluczenia społecznego” otrzymała Agnieszka Witkowska-Krych za książkę pt. „Dziecko wobec zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w Getcie Warszawskim”, opublikowaną w 2022 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Przeczytaj więcej na temat Konkurs o nagrodę im. prof. Elżbiety Tarkowskiej rozstrzygnięty!

Prof. dr hab. Robert Traba otrzymał doktorat h.c. Martin-Luther-Universität w Halle-Wittenberdze

22.05.2023

Członek Zespołu Redakcyjnego "Kultury i Społeczeństwa", prof. dr hab. Robert Traba otrzymał doktorat honoris causa Martin-Luther-Universität w Halle-Wittenberdze - najwyższą godność w naszej akademickiej pracy. Wręczenie doktoratu nastąpi 28 czerwca 2023 w Halle. Podczas tej podniosłej uroczystość prof. Traba wygłosi wykłąd pt. "Sukcesja kulturowa. Dlaczego (nie) potrzebujemy niechcianego dziedzictwa kulturowego"?

W liście Dziekana, prof. Andreasa Pečara informującym prof. Roberta Trabę o nadaniu doktoratu honorowego czytamy:  "Wydział Humanistyczny I: Nauki społeczne i historyczne nauki o kulturze Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze decyzją Rady Wydziału, na wniosek Instytutu Historii, w dniu 19 kwietnia 2023 roku podjął decyzję o nadaniu Panu tytułu doktora honoris causa. Chciałbym pogratulować Panu w imieniu całego wydziału i złożyć moje szczere gratulacje. Honorujemy Pana za pracę nad metodologią i badaniami empirycznymi w zakresie transnarodowej historii wzajemnych oddziaływań [crossed history] oraz za osiągnięcia w krytycznym badaniu europejskich kultur i praktyk pamięci".

Przeczytaj więcej na temat Prof. dr hab. Robert Traba otrzymał doktorat h.c. Martin-Luther-Universität w Halle-Wittenberdze

Przedłużamy termin składania tekstów do numeru poświęconego wojnie w Ukrainie

18.12.2022

Redakcja „Kultury i Społeczeństwa” przedłuża termin składania tekstów do 31 stycznia 2023 r.

Zapraszamy autorów do udziału w numerze poświęconym tematom związanym z wojną, uchodźstwem i reakcjami społecznymi na nie oraz polityką społeczną, ludnościową, tożsamościową i pamięci prowadzoną zarówno przed 24 lutego 2022 r., jak i po tej dacie, przez państwa bezpośrednio zaangażowane w konflikt (Ukraina, Rosja, Białoruś), „przyfrontowe” (Polska, państwa bałtyckie, Mołdowa) oraz pozostałe państwa Europy.

Przeczytaj więcej na temat Przedłużamy termin składania tekstów do numeru poświęconego wojnie w Ukrainie